Preot Grigore Roşcan

Preoți slujitori Iulie 4, 2012

Născut la data de 23 august 1973, în localitatea Popricani, județul Iași, fiind cel mai mic din cei patru copii ai lui Aurel și Amorina Roșcan, părintele Grigore Roșcan a urmat cursurile Școlii Generale din satul natal, apoi cursurile unui liceu cu profil economic.

După efectuarea stagiului militar, între anii 1994 – 1998, a urmat cursurile Facultății de Teologie ”Dumitru Stăniloae” din cadrul Universității ”Alexandru Ioan Cuza” Iași, susținând la absolvire licența cu tema ”Dimensiuni ale pocăinței în imnele Triodului”.

În anul 1999 s-a căsătorit cu domnișoara Gabriela Argatu, având împreună doi copii, Elisabeta și Alexandru.

A fost hirotonit preot pe data de 25 septembrie 1999 pe seama Parohiei Rediu Mitropoliei din comuna Popricani.

Parohia Rediu Mitropoliei avea ca filii la acea vreme satele Moimești și Cotu Morii, în care părintele împreună cu enoriașii încredințați spre păstorire a construit două paraclise și a început, în același timp, construirea a două noi Biserici în aceste două sate, iar în satul Rediu Mitropoliei a construit o casă socială și a renovat și înfrumusețat Biserica.

Data hirotonire: 1999-09-25